Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Termal Turizm

Kapadokya'nın Kalbinde Termal Turizm

Aksaray Ziga, Ilısu ve Narlıgöl'deki termal turizm potansiyeliyle sudan şifa bulmak isteyenlere doğayla iç içe bir tatil imkanı da sunuyor.

Romalılardan Günümüze: Ilısu

Ilısu kasabasındaki termal kaynaklar Roma döneminde keşfedilirken, Romalılar kayaları oyarak hamam inşa etmişlerdir. Kayadan oyma hamam günümüzde de kullanılmaktadır. Termal turizm potansiyeliyle Ilısu kasabası Ihlara Vadisi'nin başlangıcında yer alması, kasabanın tüflü yapıya sahip olması ve buranın kayadan oyma büyük hamam inşasına müsait olması nedeniyle yatırımcılar için cazibe içeren bir termal yatırım alanıdır. Roma döneminden günümüze Ilısu, termal kaplıcasıyla önemli bir bölge olmuştur.

Kapadokya'nın Kalbinde Narlıgöl

Aksaray-Niğde sınırında bulunan, kalsiyum, sodyum ve bikarbonat açısından çok zengin olduğu için çeşitli hastalıklara iyi geldiği belirtilen Narlıgöl (Acıgöl) termal suyu, yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Dört mevsim farklı doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyüleyen krater gölü Narlıgöl, Kapadokya'nın ortasında yer alıyor. Narlıgöl, sahip olduğu bu zenginliğe ek olarak termal turizm potansiyeliyle de dikkat çekiyor.

Göl kıyısındaki sondaj kuyusundan 65 derece sıcaklıkta su çıkartılırken, termal su hastalıkların şifa kaynağını oluşturuyor. Narlıgöl kalsiyum, sodyum ve bikarbonat açısından çok zengin. Buradaki kaynaklar çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Acıgöl'de alınacak banyo, özellikle sedef başta olmak üzere romatizmal ve cilt hastalıklarının tedavisine uygun. Uygun dozda kullanılarak helyoterapi imkânı sunar. Deri ve kan akımını arttırıyor. Çevresel damar direncini ve kan basıncını düşürmekte. Ödem çözülmesini sağlar. Kalp hızını düşürür. Toplar damar yetmezliğine, hiper tansiyon, romatizmal hastalıklar ve nörolojik hastalıklara iyi gelir.

Gölün giriş kısmına bir otel yapılırken, bir otelin de inşaatı devam ediyor. Narlıgöl, doğal güzelliğiyle birlikte Kapadokya'da termal turizm bölgesi olma yolunda ilerliyor.

Narlıgöl, termal özelliğinin yanında, muhteşem manzarasıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Son yıllarda göldeki su seviyesinin azalmasına bağlı olarak, Narlıgöl kalp şeklini alırken, eşsiz ve romantik görüntüsüyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır.

Ihlara Vadisi'nde Ziga Kaplıcaları

Ihlara Vadisi'nin sınırında yer alan Yaprak Hisar Köyündeki Ziga kaplıcaları, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilirken, bölge doğa harikası vadiyle birlikte bir termal turizm bölgesi haline geliyor.

Ihlara Vadisi'ne panoramik bakış açısına sahip Ziga kaplıcalarında termal suyun sıcaklığı 47 derecedir. Mineral açısından oldukça zengin olan Ziga kaplıcaları banyo uygulamaları şeklinde romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde yardımcı, tamamlayıcı tedavisinde, helioterapi/UV ile birlikte kullanılarak kaşıntılı ve döküntülü hastalıkların tedavisinde yardımcı, tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir. Ayrıca metabolizma bozuklukları, göz rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir.

Ziga kaplıcalarında iki otel hizmet verirken, bir otelin de inşaatı devam etmektedir.

Ziga Travertenleri

Ziga sıcak suları birçok mineralin birleşiminden oluşurken, içerisinde bol miktarda kalsiyum, sodyum klorür ve hidrokarbonat iyonu bulunması sebebi ile tortu bırakmaktadır. Suyun içinde bulunan katyon ve anyonların traverten oluşumuna uygun olması dolayısıyla bölge traverten alanı olarak planlanmış ve travertenlerle ilgili bir proje yapılmıştır. Ziga bölgesinde sarı renkte geniş bir traverten alanı oluşturularak kalsiyum, sodyum ve kükürtlü su tortuları muhteşem bir görüntü oluşturarak Ziga Termal Havzasına ayrı bir görsellik katmıştır.