Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gülağaç

Gülağaç; günümüzden 10 bin yıl önce ovaya inmeye başlayan insanların ilk yerleşimleri, Aksaray’ın 25 km güney doğusundaki Gülağaç Kızılkaya Köyü ve Melendiz Nehri kenarındaki Musular ve Aşıklı Höyük’tedir. Kalkolitik Çağa ait izler ise kaybolmaya yüz tutmuş kaya üzeri yerleşmelerde görülmektedir. İlçeye bağlı, Apsarı Köyündeki Güvercinkayası’nda, bu dönem insanının nasıl yaşam sürdüğünü gösteren kalıntılar bulunmaktadır. Gülağaç ilçesine bağlı Saratlı ve Camiliören köylerinde bulunan mağaralar; Kapadokya Bölgesi içerisinde yer alan Ürgüp, Göreme, Derinkuyu ve Kaymaklı mağaraları ile aynı özellikleri taşımaktadır.

Camiliören’deki mağara girişi bir dar dehlizle başlayıp içeriye doğru girildikçe genişler ve içeride kırk odayla beraber tamamlanır. Tabiat şartları mağaranın giriş ve aydınlatılması tamamen kaybolmuştur. Saratlı mağaraları ise bugünkü Saratlı kasabasının yerleşim merkezinin büyük bir kısmını üzerinde barındırır. Zamanla doldurulan bu mağaralar serbestçe gezilecek niteliktedirler. Gülpınar kasabasında Şeyh Turasan Dedenin halifesine ait olan Karaabdal Türbesi bulunmaktadır. 
Ayrıca Gülağaç'ın Karasu Çayı kenarında Selçuklu döneminden kalma Gülpınar ile Gülağaç arasında bir türbe vardır. Bu türbe Bekar Sultan türbesi diye anılır. Türbenin yüksekliği 45-50 metre Çevresi 80-100 metredir.

Gülağaç İç Anadolu bölgesinin orta kısmında Kızılırmak'ın güneyinde bulunan plato üzerinde bulunmaktadır. Doğusunda Nevşehir'e bağlı Derinkuyu ve Acıgöl, güneyinde Aksaray’a bağlı Güzelyurt ile komşudur. İlçenin yüz ölçümü Harita Genel Müdürlüğü verilerine göre 326 km² rakımı 1170 metredir. Nüfusu TÜİK verilerine göre 19.443'tür. En önemli yükseltisi Bekarlar kasabası yakınlarındaki 1712 metre İle Nenezi Dağı'dır. Yapılan çeşitli iklim tasniflerine göre ilçe orta iklimler kuşağında olup, soğuk yarı karasal iklim tipine sahiptir İlçe genelinde doğal bitki örtüsü bozkırdır. Ayrıca doğal su kaynaklarına sahip ilçenin genel geçim kaynağı tarımdır.

Bağlı Köy ve Kasabalar:

Akmezar
Bekarlar
Camiliören
Çatalsu
Demirci
Gülpınar
Kızılkaya
Osmanlı
Pınarbaşı
Saratlı
Sofular
Süleymanhüyüğü


Önemli Telefon Numaraları:

- Kaymakamlık: (0382) 431 2430
İlçe Belediye Başkanlığı: (0382) 431 2075
İlçe Jandarma Komutanlığı: (0382) 431 2370
İlçe Emniyet Amirliği: (0382) 431 3144
İlçe Devlet Hastanesi: (0382) 431 2868